Un număr de 15 scrisori, semnate de Constantin Brâncuși și adresate unei dansatoare din SUA, Florence Meyer, cu care artistul gorjean a avut o relație îndelungată, s-au vândut la licitație cu peste 38.000 de euro, scrie realitateadegorj.net
Scrisorile au avut un preț individual de pornire de 1.000 de euro, însă s-au vândut, în cele din urmă, cu sume cuprinse între 2.500 și 3.750 de euro.
Licitația a avut loc la Palatul Cesianu-Racoviță din București.
Florence Meyer, cu care Brâncuși a avut o relație ce s-a întins pe aproape două decenii, a fost o dansatoare americană, pasionată de fotografie.
Scrisorile au fost expertizate drept autentice de cunoscutul brâncuşolog internaţional de origine română dr. Radu Varia, membru al Academiei Regale a Scoţiei, Academiei Europene de Ştiinţe, Arte şi Litere din Paris, al Academiei de Arte şi Ştiinţe din Salzburg.